Δευτέρα 28 Οκτωβρίου 2013

Μακεδονικός Αγ. Παντελεήμονα - Αίαντας Αμμοχωρίου 4-0

Έχοντας στη βασική ενδεκάδα οχτώ ποδοσφαιριστές κάτω των 20 ετών και αντιμετωπίζοντας μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος,τον Μακεδονικό Αγίου Παντελεήμονα,ο Αίαντας έπαιξε κατά διαστήματα  ωραίο ποδόσφαιρο,αλλά δεν ευτύχησε να σκοράρει πρώτος χάνοντας κλασσικές ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού και ενώ το σκορ ήταν στο 0-0.Σε ένα παιχνίδι που πήγαινε όπως θα το ήθελε ο Αίαντας,ο οποίος κράτησε ψηλά την άμυνα του,ανάγκασε τον Μακεδονικό να παίζει με βαθιές μπαλιές οι οποίες κατέληγαν ανεκμετάλλευτες στα χέρια του τερματοφύλακα.Το 1-0 έγινε μετά από όμορφο ένα-δύο των παιχτών του Άγιου με τελικό αποδέκτη τον επιθετικό που σκόραρε στην εστία του Αίαντα.Στη συνέχεια το παιχνίδι είχε ρυθμό με ευκαιρίες και στις δυο εστίες,άλλα μόνο ο Άγιος κατάφερε να τις εκμεταλλευθεί σκοράροντας το δεύτερό γκολ τους στο παιχνίδι,κλείνοντας έτσι το ημίχρονο με σκορ 2-0.Το δεύτερο ημίχρονο η εμπειρία του γηπεδούχου,αλλά και η απειρία των νεαρών του Αίαντα έφεραν το παιχνίδι στο 3-0.Οι παίχτες δεν πτοήθηκαν από το σκορ,πίεσαν δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες,αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν.Από την άλλη και οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ(μία εξ αυτών θεαματική,με το ανάποδο γυριστώ να θυμίζει Rooney,αλλά την μπάλα να μην κάνει το χατίρι στον ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων και να καταλήγει στο δοκάρι),αξιοποιώντας όμως μια άλλη πετυχαίνοντας και τέταρτο γκολ.