Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2017

2η αγωνιστική:Αίαντας Αμμοχωρίου - ΠΑΣ Φλώρινα 2-1

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΜΟΧΩΡΙΟΥ - ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ 2-1

Με  μεγάλο όπλο την έδρα του και την ψυχή τον ποδοσφαιριστών του ο Αίαντας πηρε τους 3 πόντους με αντίπαλο την ομάδα του ΠΑΣ.  Σε ενα κλειστό παιχνίδι που κανένας δεν ήθελε να χάσει και να κάνει τον αρνητικό 2 στα 2 για την νεα σεζόν . Στο πρώτο μέρος η ομάδα της Φλώρινας είχε την κατοχή αλλα χωρίς μεγάλες φάσεις, πρώτη μεγάλη φάση για την ομάδα του Αίαντα στο 5΄ με σούτ του Αλεξιάδη Αγγ. απο το ύψος του πέναλτι  έξοδος και απόκρουση του Μαρκουλη , στο 17΄ 1-0 με γκόλ φωτοβολίδα του Γ. Σαμπαλή στο δεξί παραθυράκι του γκολκίπερ του Πας, Στο 22΄ δοκάρι για τον Πας μετα απο απευθείας εκτέλεση κορνερ του Ποντίκη. 34 λεπτό Σούτ απο 35 μέτρα για την φλώρινα πολύ δύσκολη απόκρουση του Φωστηρόπουλου . 40΄ΑΥΤΟΓΚΟΛ Και 1-1  Μετά απο εκτέλεση πλάγιου αούτ  και λάθος εκτίμηση της άμυνας του Αίαντα με κεφαλιά ο Αλεξιάδης Δ. ισοφάρισε το μάτς, στο 41΄κόντρα επίθεση με Αλεξιάδη Αγγ. να δίνει  στο Στόϊκο ο οποίος προσπάθησε να βρεί έξυπνα τον Τάτε και να τον βγάλει φάτσα με το τέρμα αλλα η αμυνα του Πας διάβασε και καθάρισε την φάση. Στο ίδιο μοτίβο και το δευτερο ημίχρονο με καλύτερο τον Πας,      Στο 18΄απο το ύψος του πέναλτι για την φλώρινα η μπάλα σε σώματα και κόρνερ, εκτέλεση φαούλ στο 25΄ οριζόντιο δοκάρι και αούτ( δέυτερο  στο ματσ) αντεπίθεση για τον Αίαντα στο 42΄ με τελικό αποδέκτη τον Τάτε πλασέ μέσα απο την μεγάλη περιοχή ο Μαρκούλης λέει ΟΧΙ.. 43΄ Εκτέλεση κόρνεν Δαλάκης Ρ. φανταστικό πλασέ στην κίνηση και 2-1. Στο 44 αποβολή για τον Αίαντα ο Γεωργιάδης Κ. 51΄ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ .