Κυριακή 25 Αυγούστου 2013

ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΕΤΟΥ -ΑΙΑΝΤΑΣ 1-1(3-4) στα πέναλτι O ΑΙΑΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

Σήμερα στις 17:00 στον Αετό πραγματοποιήθηκε , για την πρώτη φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ, η αναμέτρηση Μέγα Αλέξανδρος Αετού-Αίαντας Αμμοχωρίου. O Μέγα Αλέξανδρος Αετού παρατάχθηκε με σύστημα 3-5-2 ενω ο Αίαντας Αμμοχωρίου με σύστημα 3-4-2-1. Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν οι σκληρές φάσεις και μονομαχίες μεταξύ των παικτών κυρίως στη περιοχή του κέντρου του γηπέδου . Ο Αίαντας Αμμοχωρίου είχε αρκετές καλές φάσεις με αποκορύφωμα αυτή στο 29¨ που ενώ ο Λάμπης Αλεξιάδης έφευγε μόνος προ του κενού  τέρματος σε ένδειξη παραδειγματικού fair play αντί να κάνει το 0-1 δίδαξε ποδοσφαιρικό ήθος στους  αντιπάλους πετώντας την μπάλα out αφού παίκτης των γηπεδούχων βρίσκονταν κάτω τραυματίας στο χορτάρι. Στο 33¨ο Άγγελος Αλεξιάδης μετά από υποδειγματικό χτύπημα φάουλ υποχρέωσε τον τερματοφύλακα του Μέγα Αλέξανδρου σε εντυπωσιακή απόκρουση με την μπάλα να βαράει στο <<Γ>> της εστίας και να καταλήγει κόρνερ αποσοβώντας τα χειρότερα . Ο νόμος του ποδοσφαίρου << Όποιος χάνει γκολ συνήθως τρώει >> επαληθεύτηκε καθώς στο 38¨κατόπιν  λάθος συνεννόησης των αμυντικών του  Αίαντα παίκτης του Μέγα Αλέξανδρου εκβίασε ,κατά την γνώμη μας, πέναλτι που έδωσε απλόχερα ο διαιτητής της αναμέτρησης .Εύστοχη εκτέλεση και το 1-0 για τον Μέγα Αλέξανδρο. Στην επανάληψη ο Αίαντας Αμμοχωρίου συνέχισε τις χαμένες ευκαιρίες πιέζοντας στο κέντρο και τα αντίπαλα μπάκ. Στό 68¨ο Αλέξης Αλέξανρίδης λύτρωσε τον Αίαντα  σκοράροντας και φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Δύο ημίχρονα παράτασης με χαμένες ευκαιρίες απο τον Αίαντα και ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι. Για να καταλάβετε το μέγεθος της πίεσης που ασκούσε σε όλο τον αγώνα ο Αίαντας κέρδισε 19 κόρνερ.!!!! Το πρώτο πέναλτι χάθηκε και απο τις δύο αμάδες και αφού εκτελέστηκαν επιτυχώς τα υπόλοιπα αναδείχτηκε ήρωας του παιχνιδιού ο τερματοφύλακας του  Αίαντα Αμμοχωρίου Τάσος Γιώργου αποκρούοντας το τελευταίο πέναλτι!!! Ο Αίαντας Αμμοχωρίου 3-4  στους 7 ουρανούς και στην επόμενη φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ Φλώρινας.

ΥΓ. Για να δείτε τα όσα έγραψα αλλά και δεν.......έγραψα σεβόμενος το θεσμό του ποδοσφαίρου η ομάδα του Αίαντα Αμμοχωρίου δεσμεύεται να αναρτήσει το CD του αγώνα στο site μας μόλις λάβει αντίγραφο των γεγονότων απο το ΕΓΝΑΤΙΑ TV και την εφημερίδα <<Σπόρ του Βορρά>>που ευτυχώς  τράβηξαν τον αγώνα υπηρετώντας έτσι την αλήθεια και την διαφάνεια . Αντίγραφο θα σταλεί και στην ΕΠΣ  Φλώρινας και Σύνδεσμο Διατητών προς ενημέρωση!!!! Ο ΑΊΑΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΣΟ ΠΙΚΡΗ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ!!!!!!!!!